Poznaj receptę na zdrowy umysł dzięki dobrej diecie!
29/11/2023W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym tempo życia często narzuca nam szybkie decyzje żywieniowe, warto zastanowić się, jak dieta wpływa na sprawność jednego z naszych najważniejszych narządów — mózgu. Wpływ na jego pracę i funkcjonowanie ma wiele składników takich jak m.in. cynk czy żelazo. W artykule znajdziesz cenne informacje na temat składników bogatych w niezbędne witaminy i minerały oraz porady czego unikać w trosce o zdrowy układ nerwowy.
Wpływ diety na pamięć i koncentrację
Nasza dieta pełni kluczową rolę we wspieraniu funkcji poznawczych, a jednym z najbardziej zauważalnych efektów jest wpływ na pamięć i koncentrację. Jak pokazały badania przeprowadzone w szpitalu dla kobiet w Brigham opublikowane w 2012, dieta bogata w tłuszcze nasycone (pochodzące z mięsa, masła czy mleka) negatywnie wpływa na funkcje poznawcze w tym umiejętności zapamiętywania i koncentracji. Na podstawie tego oraz innych badań, coraz częściej zwraca się uwagę na to, że dieta wspierająca nasz układ sercowo-naczyniowy, jest równie korzystna dla pracy naszego mózgu.
Co jeść, aby wesprzeć układ nerwowy?
To, co jemy, ma istotny wpływ na naszą zdolność do utrzymywania informacji w pamięci i skupiania uwagi. Spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), witaminy (takie jak witamina C i E), oraz minerały (takie jak magnez, cynk i żelazo), korzystnie wpływają na kondycję naszego mózgu. Szczególnie cenne są nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwasy DHA i EPA, należące do grupy kwasów omega-3, które odgrywają istotną rolę jako niezastąpione wsparcie w dążeniu do poprawy pamięci i koncentracji.
Te kwasy tłuszczowe pełnią kluczową funkcję w komunikacji między neuronami, wspomagając efektywne przekazywanie sygnałów między komórkami mózgu. Dodatkowo regulują one stany zapalne, co może przyczynić się do ochrony mózgu przed szkodliwymi skutkami procesów zapalnych.
Gdzie znajdziesz te składniki? Przede wszystkim w diecie opartej o różnorodne pożywienie. Aby zadbać o swój umysł, włącz do swojego jadłospisu:
- ryby i owoce morza (bogate są w witaminę D oraz kwasy omega-3),
- orzechy takie jak migdały, orzechy włoskie i nerkowce,
- gorzką czekoladę i kakao (świetne źródło żelaza i magnezu),
- czerwone mięso,
- mleko roślinne,
- rośliny strączkowe,
- owoce jak jagody, borówki i truskawki (mające wiele aminokwasów),
- zielone warzywa jak jarmuż oraz brokuł.
Czego unikać, aby cieszyć się dobrą pamięcią i koncentracją?
Tak jak wskazano powyżej, negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego wpływa dieta oparta o tłuszcze nasycone. Jest to jadłospis w większości oparty o:
- tłuste mięso jak wołowina, jagnięcina,
- pełnotłuste produkty mleczne,
- olej palmowy i kokosowy,
- słodycze i wyroby cukiernicze.
Nie należy też pomijać produktów smażonych, szczególnie typu fast food, które owszem pomagają nam się szybko nasycić, jednak są wysokokaloryczne i przez niską zawartość błonnika — ciężkostrawne. A jak powszechnie wiadomo, częste spożywanie tego typu dań bezpośrednio przyczynia się do otyłości i problemów z układem sercowo-naczyniowym, co skutkuję również gorszą wydajnością umysłową.
Zmiana diety — to pierwszy krok ku lepszej wydajności umysłowej
Wpływ diety na pracę mózgu jest niezaprzeczalny. Wybierając świadomie, czym wspieramy nasz organizm, możemy wpływać na naszą pamięć, koncentrację i ogólną sprawność umysłową. Dieta bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały wspiera zdrowie naszego układu nerwowego, podczas gdy nadmiar przetworzonej żywności może prowadzić do negatywnych skutków dla naszej funkcji poznawczej. Najlepiej zmieniać swoje nawyki żywieniowe stopniowo i pod nadzorem lekarza lub profesjonalnego dietetyka, który na podstawie badań i trybu życia wybierze odpowiedni jadłospis.
Warto również pamiętać o suplementacji, która aktywnie wesprze Cię w codziennych wyzwaniach. Pomocne kwasy DHA i EPA znajdziesz w suplemencie diety Liponerv®.
Źródła:
- Harvard Health, 2012, Artykuł, Boost your memory by eating right
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, mgr inż. Barbara Wojda, Artykuł, Fast food – czy szybko znaczy zdrowo?