Dlaczego kwasy omega-3 są tak ważne dla naszego organizmu?
18/12/2023Kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają kluczową rolę w zdrowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Są nie tylko fundamentem optymalnego stanu zdrowia, ale także są niezbędne do prawidłowego działania koncentracji, pamięci i ogółu funkcji poznawczych. W tym artykule dowiesz się jak obecność kwasów omega-3 wpływa na konkretne funkcje i to, jak ważna jest ich suplementacja do prawidłowego działania układu nerwowego.
Dieta — gdzie znaleźć kwasy omega-3?
Kwasy omega-3 to grupa dobroczynnych związków, takich jak kwasy DHA oraz EPA. Ich obecność w naszej diecie jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego, nie tylko od pierwszych dni życia, ale również przez wszystkie etapy życia człowieka, aż do wieku podeszłego.
Kwasy omega-3 są obecne między innymi w:
- rybach — śledź, sardynka, makrela, łosoś, halibut, tuńczyk,
- orzechach, szczególnie włoskich,
- nasionach — len, chia, konopie,
- zielonych warzywach — jarmuż, szpinak.
Okazuje się jednak, że codzienna dieta Polaków i Polek często nie zawiera dostatecznie dużo powyższych składników, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu, a przede wszystkim mózgu i układu nerwowego, na kwasy omega-3.
W takim wypadku warto wspomagać się suplementacją, aby poziom dobroczynnych składników pozostawał na poziomie niezbędnym dla dobrego zdrowia i samopoczucia.
DHA i EPA to wsparcie nie tylko dla układu nerwowego
Za co dokładnie odpowiadają kwasy omega-3? Kwas DHA (dokozaheksaenowy) wspiera aktywnie rozwój tkanek mózgowych oraz pozytywnie wpływa na nasz wzrok. Co więcej, wspomaga uczenie się i przyswajanie nowych informacji. Kwas EPA (eikozapentaenowy) działa m.in. przeciwzapalnie, wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżanie cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Kwasy DHA i EPA odpowiadają za wiele funkcji w naszych organizmach:
- Regulacja stanu zapalnego. Działają przeciwzapalnie. Pomagają w kontrolowaniu stanu zapalnego w organizmie.
- Wsparcie zdrowia serca. Pomagają w utrzymaniu prawidłowego rytmu serca, obniżają poziomy trójglicerydów we krwi i wpływają na obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
- Budowa strukturalna mózgu i oka. DHA i EPA są kluczowymi składnikami błon komórkowych, zwłaszcza neuronów w mózgu oraz fotoreceptorów w siatkówce oka. Wpływają na funkcjonowanie mózgu i zdolność widzenia.
- Funkcje poznawcze. Są związane z funkcjami poznawczymi, takimi jak pamięć, uczenie się, koncentracja i funkcje wykonawcze. Pomagają w utrzymaniu sprawnego umysłu.
- Regulacja nastroju. Mogą pozytywnie wpływać na regulację nastroju i stanów psychicznych.
- Wsparcie układu immunologicznego. Mają wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego i wzmacnianie odporności organizmu.
- Rozwój płodu. Kwasy omega-3 są ważne w okresie prenatalnym, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Odgrywają rolę w rozwoju układu nerwowego płodu.
Przyjrzyjmy się dokładniej kilku z najważniejszych funkcji kwasów omega-3 — kluczowych z punktu widzenia zachowania sprawności mózgu przez długie lata.
Funkcje poznawcze — drogowskaz codziennego życia
Funkcje poznawcze, takie jak rozwiązywanie problemów, zorientowanie w przestrzeni czy zdolność do planowania wydarzeń, są niezbędne do codziennego życia. Kwas DHA jest szczególnie istotny dla poprawy tych funkcji. Poza wyżej wymienionymi właściwościami jest on również bazą budulcową dla mózgu, wspomaga tworzenie nowych połączeń neuronowych oraz reguluje przewodnictwo nerwowe. Jak to wpływa na nasze życie? Dzięki odpowiedniemu poziomowi kwasu DHA w organizmie możemy lepiej się uczyć, planować oraz odbierać otaczający nas świat.
Jak kwasy omega-3 wpływają na naszą pamięć?
Jak jednak kwasy omega-3 wpływają na naszą pamięć? Kwas DHA to niezwykle istotny element budulcowy naszego mózgu. Odpowiada on za poprawną komunikację neuronów, zorientowanie w przestrzeni oraz jak dowiodły badania za jakość naszej pamięci. Yves Sauve profesor z Uniwersytetu Alberta udowodnił, iż regularne spożywanie kwasów DHA wspiera komunikację neuronów w hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć, co znacząco wpływa na umiejętność zapamiętywania.
Wpływ kwasów omega-3 na koncentrację
Według licznych badań niedobór kwasów Omega-3 negatywnie wpływa na nasze funkcje poznawcze, pamięć, ale również nastrój i wydolność psychiczną. Podobnie dzieje się z koncentracją. Dzięki badaniu wykonanemu przez naukowców z instytutu ISGlobal w Barcelonie udowodniono, że suplementacja kwasami DHA i ALA (jak kwas alfa-liponowy zawarty w suplemencie Liponerv®) wpływa na naszą koncentrację, poprzez zmniejszenie podatności na rozpraszacze oraz na działania impulsywne. Dzieje się tak, ponieważ, odpowiedni poziom obu tych substancji zwiększa przepływ informacji między komórkami.
Zadbaj o poprawę koncentracji i pamięci z Liponerv®
Kwasy omega-3 są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu, a ich korzyści dla funkcji poznawczych, koncentracji, pamięci i układu nerwowego są niezaprzeczalne. Warto zatem dołączyć je do swojej diety, aby móc cieszyć się pełnią swoich możliwości, zwłaszcza, że nasz organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć. Zdrowa dieta bogata w ryby, orzechy oraz pokarmy bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, może nas skutecznie uchronić przed licznymi chorobami oraz problemami z pamięcią lub koncentracją. Nie należy również pomijać suplementacji, która uzupełni braki odpowiednich substancji i witamin, które wynikają z ubogiej w ryby oraz tłuszcze rybne diety.
Niezbędne kwasy omega-3, kwas alfa-liponowy oraz witaminy z grupy B znajdziesz w suplemencie diety Liponerv®.
Źródła
Badanie ISGlobal, Forsal.pl, Kwasy omega-3 poprawiają koncentrację i zmniejszają impulsywność u młodzieży
Badanie Yves Sauve, University of Alberta, Medical researchers discover a potential explanation for why a diet high in DHA can improve memory
Kwasy tłuszczowe w diecie człowieka a jego funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne —
A. Wilczyńska, Instytut Psychologii, Uniwersytet Śląski w Katowicach